NEON 24; sette ve stüdyoda 4K HDR yapımlara yönelik, kayıt ve oynatım da yapan monitörlerden oluşuyor. Neon 24 yüksek kaliteli bir 17:9 4K DCI çözünürlükte, gerçek 10 bit panel ile 0 nit koyu siyahlar ve 1000 nit HDR tepe parlaklık değeri veren, maksimumdan sıfıra kadar kısılabilen arka ışığı bir araya getiriyor. 

SDR / HDR İZLEME

Renk yönetimli ekran

AtomHDR yazılımı sayesinde giriş ve ekranın gamma ve gamut değerleri hatasız yönetilebiliyor. Seçilebilen monitör modları SDR veya HDR proje ayarlarıyla çalışmaya imkân veriyor ve hem kameranın çekim ayarlarıyla hem de tanımlanmış Rec.709, Rec.2100 HLG veya ST.2084 PQ dağıtım standartlarıyla uyuşuyor. 

NEON, DCI-P3 çekim ile gerçek kusursuz renkler sağlıyor. Tutarlı sunum için AtomHDR yazılımı tarafından BT.2020 gibi geniş renk gamları kusursuz olarak işleniyor. Dahili dönüştürmeler, belirli bir görünüm veya pozlama telafisiyle izlemek için LOG’dan HDR standartlarına çevrime ve SDR için 3D LUT’lardan yararlanmaya imkân veriyor. SDR, LUT veya HDR için seçeneklerle hedef ekrana en iyi uyum için indirme çıkışı seçenekleri de standartlar arasında çevrim sağlıyor. 

BİR MONİTÖRDEN DAHA FAZLASI

Record ve Playback modları

SDI yoluyla kameralara ve görüntü kaynaklarına bağlanabilen monitör, 12 adede kadar gömülü ses kanalıyla, 12G veya Dual 6G yoluyla 4K DCI 60p’ye kadar görüntüleri; 1.5/3G SDI yoluyla ise 2Kp60’a kadar, daha düşük çözünürlükleri ve kare hızlarını destekliyor. Kayıtlar medyayı boşaltmak veya kamerayı kayıt modundan çıkartmak gerekmeden kolayca oynatılıp gözden geçirilebiliyor. Giriş sinyal tipiyle otomatik eşleşmek için HDR bilgi karesi algılanarak, 8 adede kadar ses kanalıyla 4K60p veya HD 120fps’ye kadar HDCP’siz HDMI sinyalleri destekleniyor. Varlık planlama için NLE veya MAM sisteminiz tarafından yararlanılabilen dosya başlığında zengin üstveriler olan Scene Shot Take dosya isimlendirme tekniği kullanılarak, 10 bit 422 çekimler endüstri standardında Avid DNx Codec’in Apple ProRes formatında kaydediliyor. 

UÇTAN UCA İZLEME

Çekimden post prodüksiyona kadar

Yakında Atomos NEON 24 kullanarak çalışan yönetmen, görüntü yönetmeni ve fotoğrafçı Brett Danton, Ninja V ile ProRes RAW formatta FujiFilm GFX100 kamerayla bir robotik koldan yararlanarak çekim yaparken, aynı anda olanları NEON 17 ile izledi. Brett kayıttan kurguya ve renk derecelendirmeye kadar tüm çekim süreci boyunca kullanabileceği bir monitöre sahip olmanın avantajını vurguladı. Her aşamada renk tutarlılığı, teslim ettiği işlerin istenen sonuçta olmalarını garantiliyor.

Dalga şekli monitörleri

Giriş EOTF (Electro-Optical Transfer Function)üzerinde belirli enine-boyuna çizgi ölçekleriyle seviyeleri izlemek için Luma Parade, RGB Parade ve Vector Scope sunuyor. 

Piksel Zoom

Operatörlere görüntünün etrafında dönerek ve tarayarak çekimlerin odak veya özelliklerini ayrıntılı inceleme imkânı veriyor.

Odak tepe noktası

Renkli, siyah ve sadece kenar gösterimleri, kolay odak ayarı veya çekim seçimi sağlıyor. Geleneksel olarak sette kullanılsa da, çekim seçimlerini gözden geçirirken de ideal, Pozlama kontrolü ve analizi için kullanışlı bir özelik. 

Sahte renk

Pozlama kontrolü ve analizi, pozlamayı oluşturmak veya güç pencereleriyle boyanması gerekebilecek alanları belirlemek için hem prodüksiyonda hem de post prodüksiyonda kullanılabiliyor. 

SİNEMATİK

Anamorfik genişletme ve kılavuzlar

NEON’un opsiyon olarak sunduğu yayın kare kılavuzlarıyla EBU R5 Graphic ve Action güvenli alanları oluşturulabiliyor. Sinematik kılavuzlar da mevcut ve çok çeşitli lenslerle eşleştirmek için 2x, 1.5x, 1.33x destekli anamorfik kare genişletme (de-squeeze) moduyla birlikte kullanılabiliyorlar. 

NEON’un modüler tasarımı sayesinde I/O genişletme

Yapılan çalışmaya bağlı olarak esnek I/O düzenleme mümkün. HDMI ve SDI yoluyla kayıt, izleme ve oynatma yapılabiliyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir