Sony, üst düzey dijital sinema kameraları serisinin en son üyesi olan VENICE 2’yi sunuyor. Orijinal VENICE’in gücünü temel alan VENICE 2, küçük tasarım, dahili kayıt ve iki farklı sensör seçeneği dahil olmak üzere yenilikler getiriyor: Yeni geliştirilen tam kare 8.6K sensör veya orijinal 6K VENICE sensörü. VENICE 2 ayrıca renk tekniği, Dual Base ISO ve 8 kademeli dahili ND filtreleri dahil olmak üzere orijinal VENICE’ten popüler özellikleri devraldı.

Yeni sensörle olağanüstü görüntü kalitesi ve düşük ışık hassasiyeti

Yeni geliştirilen 8,6 K (8640 x 5760) tam kare CMOS sensörlü VENICE 2, mükemmel renk ayrımı ve gölge ayrıntılarıyla güzel görüntüler yakalamak için 16 kademeli toplam enlem ile mükemmel görüntü kalitesi sunar. Kamera aynı zamanda renk tekniğini, doğal ten rengi tonlarıyla büyük beğeni toplayan orijinal VENICE’ten aldı. VENICE 2 CineAlta kamera, film yapımcılarının çok çeşitli aydınlatma koşullarında inanılmaz derecede temiz, film benzeri görüntüler yakalamasını sağlayan, benzersiz bir Dual Base 800/3200 ISO’ya sahip. Tam kare ve tam kare anamorfikten Super 35mm’ye kadar her şeyi minimum 4K çözünürlükte destekler, bu da görüntü yönetmenleri ve prodüksiyonlar için olağanüstü ve çok yönlü bir kamera sistemi sağlar.

Ödüllü görüntü yönetmeni Robert McLachlan, Game of Thrones (iki Emmy adaylığı), Westworld ve Lovecraft Country gibi çok beğenilen yapımlarda çalıştı. McLachlan yeni 8.6K tam kare VENICE 2 kamerayı iki ülkede test edip çekim yaptı ve deneyimini paylaştı.

Keşke Game of Thrones’da Sony VENICE 2 gibi geniş formatlı, 8.6K bir sensörümüz olsaydı. Artan çözünürlük, zenginlik ve boyutsallık sayesinde daha da destansı ve aynı zamanda daha ilgi çekici hissettirirdi. Artan hız, daha net vurgular ve gölgeler, süper sığ alan derinliği potansiyeli ile birlikte çok değerli bir çözüm olurdu.

Akademi Ödüllü Görüntü Yönetmeni Claudio Miranda, orijinal VENICE’i kullandı ve VENICE 2’yi Kaliforniya çölünün zifiri karanlığında orijinaline karşı test edip karşılaştırdı.

3200 ASA inanılmaz. Saflığı çok önemli. Filmde, gölgelerde bile aslına uygunluk var ve geniş çekimler oldukça göz alıcı. Bu çekimde hiç film ışığı yoktu. Sadece arabanın farları ve ateş vardı. Hiçliğin ortasına gidip büyük bir ateş yakmak ve yeni sensörün dağı hiç gürültü olmadan ne kadar aydınlatabileceğini görmek harikaydı.

Bol miktarda fazla örnekleme sağlayan 8.6K sensör ile VENICE 2’de çekilen görüntüler, 2K veya 4K prodüksiyonda daha az gürültüden ve zenginleştirilmiş bilgilerden faydalanacak. Bu aynı zamanda kameranın VFX ve sanal prodüksiyon kurulumlarında VR için çok uygun olduğu anlamına gelir ve özellikle Sony’nin yüksek kontrastlı ve büyük ölçekli Crystal LED ekranlarıyla birlikte sürükleyici bir deneyim ve gerçekçi görüntüler sunar.

Kullanıcı taleplerine göre yükseltmeler

Yapım camiasından gelen doğrudan geri bildirimler sayesinde, VENICE 2, orijinal VENICE’ten daha küçük ve daha hafif bir gövdeyle tasarlandı ve sezgisel kullanım özelliğini korudu. 44 mm daha küçük ve yaklaşık %10 daha hafif olmasına rağmen VENICE 2 kasası, AXS-R7 kayıt cihazı olmadan dahili olarak X-OCN, Apple 4K Pro Res 4444 ve 422HQ kaydedilmesine olanak vererek, kompakt ve hafif bir gövdede gelişmiş kullanım sunar.

8.6K resim sensörünün kullanıcı tarafından seçilebilen çekim çözünürlüğü, aşağıdaki modlarda çekimlere imkân verir

  8.6K    3:2  30FPS    Full-Frame  
  8.2K  17:9  60FPS  Full-Frame
  5.8K  6:5 Anamorphic    48FPS    Super 35
  5.8K  17:9  90FPS  Super 35

Değiştirilebilir sensör tasarımı

Tesis dahilinde daha da fazla esneklik için VENICE 2 kasası, görüntü sensörü bloğunu değiştirmek için benzersiz bir özellik getirdi. Kamera, orijinal 6K sensör bloğunun yanı sıra 8.6K sensörle de kullanılabilir. Kamera gövdesi değişikliği otomatik olarak algılar ve herhangi bir ürün yazılımı değişimi veya yeniden yükleme olmadan çalışmaya başlar ve sahada daha fazla esneklik sağlar. Orijinal 6K sensör, daha yüksek kare hızlarına izin verir.

  • LUT uygulanan 4K çıkış
  • Gelişmiş 3D LUT sinyal işlemeyle yüksek resim kalitesi
  • Doğrudan S-Log3 çıkışlarına uygulanan EI değişiklikleri 
  • Ethernet/Wi-Fi yoluyla LUT/ASC-CDL denetimi
  • Zoom to Fit (17:9/16:9 izlemeyle tam kare kayıt)j operasyonu
  • Kamera asistanı tarafına alınan Ethernet konektör konumu
  • Lemo 2pin 12V çıkış konektörü
  • Kurulu dahili mikrofon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir